Νέα σημαντική νίκη κατέκτησε η Ομάδα Χάντ-μπωλ του Σωματείου μας Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ με 26 – 21 (ημίχρονο 13 – 9) επί του Ιδομενέα Γαλατά Χανίων στο Κλειστό Βύρωνα (15/5/2022) για την τελική φάση ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Χειροσφαίρισης.

Νέα σημαντική νίκη κατέκτησε η Ομάδα Χάντ-μπωλ του Σωματείου μας Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ με 26 – 21 (ημίχρονο 13 – 9) επί του Ιδομενέα Γαλατά Χανίων στο Κλειστό Βύρωνα (15/5/2022) για την τελική φάση ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Χειροσφαίρισης. Έκανε ένα ακόμα βήμα για την πολυπόθητη επάνοδό του στην Α2 Εθνική Κατηγορία Χειροσφαίρισης και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος Χειροσφαίρισης Β΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Η νίκη μας αυτή έφερε πρόσθετες μνήμες και συγκινήσεις από μεγάλες ανάλογες ένδοξες στιγμές του παρελθόντος στο τμήμα μας Χάντ-μπωλ. Από το γεγονός ότι το Κλειστό Βύρωνα, που είναι κομμάτι της ιστορίας μας, έχει ονομασθεί ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΚΑΡΑΛΗΣ και αναπόφευκτα έγιναν θετικοί συνειρμοί σκέψης. Ο Στέφανος πρόσφερε τα μέγιστα σαν προπονητής Χάντ-μπωλ για πολλά χρόνια στην ανάπτυξη και εξέλιξη του Ελληνικού Χάντ-μπωλ και σε μεγάλες επιτυχίες και της Ομάδας μας Χάντ-μπωλ σαν προπονητής της σε πολλά και δύσκολα χρόνια (με Ρούσσο, Χόρτη, Αλούπη, Τραπεζάρη, Πιστικό, Ψαρρό, Μπουλταδάκη, Λέβα, Ασπιώτη, Καραγεωργίου, Χρυσοστόμου, Κάβδα  Γ. και Θ., Χατζήπαπα, Αντωνίου, Κορωναίο, Πολίτη, Σάρδη, Αναγνώστη, Βλαστό κ.α.).

Ο Πήγασος στον αγώνα της 15/5/2022 είχε μπροστάρη τον Δρέλλα που πέτυχε 7 γκολ και μολονότι αγωνίσθηκε με πολλές απουσίες (Ζυλί, Αναγνώστης, Θ. Βασιλείου, Ε. Βασιλείου, Κωνσταντινίδης) ήταν καλύτερος, χάρις στο ομαδικό πνεύμα και την ευψυχία των αθλητών του και έφθασε δίκαια στην νίκη. Ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε στο 15΄ με 8 – 3 και στο ημίχρονο 13 – 9. Προπορευόμενος συνεχώς μέχρι το τέλος του αγώνα κράτησε την διαφορά στο σκορ και την νίκη.

Πεντάλεπτα :  3 – 1, 6 – 2, 8 – 3, 8 – 5, 10 -7, 13 – 9 (ημίχρονο), 16 – 11, 16 – 13, 20 – 16, 22 – 18, 22 – 19, 26 – 21.

Διαιτήτευσαν οι Βήχας,  Σκλαβενίτης.

Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ  ΚΥΨΕΛΗΣ (Δημητρίου Αναστασία) : Φωτόπουλος, Κοντογιώργος 2,

Νεοχωρίτης, Δρέλλας 7, Σάρδης, Σκλαβούνος, Παπαγιαννόπουλος, Νικολάου 6, Σκληρός 5, Βασσάλος 1, Ψαρρός 5, Ζαμπάτης, Πολίτης.

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΓΑΛΑΤΑ ΧΑΝΙΩΝ : Παντελάκης, Παπαδάκης 3, Σπυριδάκης 1, Καμαριανάκης, Παπαϊωάννου, Παπουτσάκης 2, Τσιόγκας, Κουκτσίδης 2, Αλευράκης 1, Χουτόπουλος 9, Μιχελάκης.

*  Η μέχρι σήμερα Βαθμολογία στην τελική φάση της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών (ανεβαίνουν οι 2 πρώτοι) :

1) Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ          αγώνες  3,   72 – 59     βαθμοί   6

2) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ       »       4,    92 – 88         »        5

3) ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΓΑΛΑΤΑ ΧΑΝΙΩΝ     »       3,   74 – 68          »       2

4) ΕΣΠΕΡΟΣ  ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ                    »      4,    69 – 92          »       1