Με νίκη προχώρησε ο Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης στην Καλλιθέα επί του τοπικού Εσπέρου με 20 – 22 (ημίχρονο 11 – 7) για την τελική φάση ανόδου του Πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Χειροσφαίρισης (8/5/2022)

Με νίκη προχώρησε ο Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης στην Καλλιθέα επί του τοπικού Έσπερου με 20 – 22 (ημίχρονο 11 – 7) για την τελική φάση ανόδου του Πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Χειροσφαίρισης (8/5/2022).
Σ’ ένα πολύ δυνατό αγώνα Χάντ-μπωλ με τον γηπεδούχο Έσπερο Καλλιθέας να προηγείται στο 35΄ με 13 – 8, σε αντίξοες συνθήκες για τον Πήγασο Κυψέλης, και τον Πήγασο σ’ αυτό το διάστημα να έχει 7 δοκάρια από τα 6 μέτρα, τελικός άξιος νικητής αναδείχθηκε ο Πήγασος Κυψέλης με τελικό σκορ 20 -22. Ο Πήγασος έβγαλε τεράστια ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα των αθλητών του, μολονότι από το 51΄ κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 16 – 16 είχε αποβληθεί από τον πάγκο ο Π. Μπουλταδάκης. Ήταν καλύτερος και νίκησε δίκαια.
Διαιτήτευσαν οι Χαραλαμπίδης, Ζήσης. Τα δίλεπτα ήταν 3/6. 7 μέτρα (πέναλτυ) 5/6, 4/4.
ΕΣΠΕΡΟΣ (Σεϊντής Γιώργος) : Αντωνιάδης, Πανταζής 7, Τυμπάμπογλου, Ταυρόπουλος 1, Πολύμερος 4, Καυκούλας 3, Μάνθος 2, Τσέλιος, Αρβανιτίδης, Τοτάζι, Μπλάτσος, Κωτσονάρος.
ΠΗΓΑΣΟΣ (Μπουλταδάκης Παύλος) : Φωτόπουλος, Ζυλί, Βασιλείου Ε., Κοντογιώργος 1, Βασιλείου Θ., Νεοχωρίτης, Δρέλλας 7, Κωνσταντινίδης, Σάρδης, Σκλαβούνος, Παπαγιαννόπουλος, Σκλήρος 1, Βασσάλος 4, Ψαρρός 2, Νικολάου, Πολίτης 7.