Με τέσσερις συνεχόμενες άνετες νίκες στο τελευταίο εικοσαήμερο (30/1/2022 – 19/2/2022) ο Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ συνεχίζει δυνατά και πρωταγωνιστεί στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Χειροσφαίρισης. Με εκπληκτικές εμφανίσεις νίκησε στις 30/1/2022 τον ισχυρό Α.Ο. Πολιτείας με 26 – 22 στο Κλειστό Μετς, στις 3/2/2022 τον Α.Σ. ΔΙΑΣ Μοσχάτου με 39 – 24, στις 6/2/2022 εκτός έδρας στα Χανιά τον ισχυρό Γ.Σ.Σ. ΙΔΟΜΕΝΕΥΣ Γαλατά με 31 – 20 και στις 19/2/2022 εκτός έδρας στην Λαμία τον ισχυρό Α.Π. Σ. Αμφικτύονες  Λαμίας με 25 – 20.

Με τέσσερις συνεχόμενες άνετες νίκες στο τελευταίο εικοσαήμερο (30/1/2022 – 19/2/2022) ο Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ συνεχίζει δυνατά και πρωταγωνιστεί στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Χειροσφαίρισης. Με εκπληκτικές εμφανίσεις νίκησε στις 30/1/2022 τον ισχυρό Α.Ο. Πολιτείας με 26 – 22 στο Κλειστό Μετς, στις 3/2/2022 τον Α.Σ. ΔΙΑΣ Μοσχάτου με 39 – 24, στις 6/2/2022 εκτός έδρας στα Χανιά τον ισχυρό Γ.Σ.Σ. ΙΔΟΜΕΝΕΥΣ Γαλατά με 31 – 20 και στις 19/2/2022 εκτός έδρας στην Λαμία τον ισχυρό Α.Π. Σ. Αμφικτύονες  Λαμίας με 25 – 20. Με αυτή την πρόσθετη συγκομιδή βαθμών η Ομάδα Χάντ – μπωλ του Σωματείου μας έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην τελική φάση για την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία. Συνεχίζει όμως τις προσπάθειές της με στόχο την νίκη και σε όλους αδιακρίτως τους υπόλοιπους αγώνες της, χωρίς να ξεχωρίζει τις αντίπαλες ομάδες.

Οι μεγάλες παραπάνω επιτυχίες της Ομάδας μας Χάντ – μπωλ, που θυμίζουν έντονα ένδοξες στιγμές του παρελθόντος της, έρχονται σε χρονική περίοδο που αντιμετωπίζουμε πολλά προβλήματα και κυρίως μάλιστα από σημαντικές απουσίες βασικών αθλητών μας λόγω επί το πλείστον τραυματισμού τους. Καθώς μάλιστα η μεγάλη θεαματικότητα του αθλήματος Χάντ – μπωλ έχει σαν κύρια χαρακτηριστικά την αγωνιστικότητα, το πάθος, την δύναμη και τα πολλά γκολ. Όλα πάντως αυτά τα προβλήματα αντιμετωπίζονται με καλή οργάνωση από τους υπεύθυνους του τμήματος και με υπομονή, συνεχή προσπάθεια, κατάλληλη αποθεραπεία και με ευσυνειδησία όλων των κάθε φορά «ετοιμοπόλεμων» αθλητών μας, οι οποίοι, με τον ζήλο τους και την αγάπη τους στην Ομάδα μας, δεν αφήνουν ποτέ να φανούν οι όποιες απουσίες αθλητών μας.  Ξαναγράφουν την νεώτερη  Ιστορία στο τμήμα  μας Χειροσφαίρισης και έτσι πέτυχαν, μεταξύ  άλλων, τις άνετες νίκες και στις  «καυτές» έδρες των Χανίων  και της Λαμίας.

* Στις 30/1/2022 σε αγώνα μεγάλου βαθμολογικού ενδιαφέροντος ο Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ Κυψέλης κατέκτησε νίκη τετράδας επί του ισχυρού Α.Ο. Πολιτείας με 26 – 22, στο Μετς. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο οι αθλητές του Πήγασου ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και  έφθασαν σε εύκολη νίκη με 26 – 22. Σ’ αυτό το διάστημα ο Πήγασος έδειξε ότι έχει μεγάλη ψυχή με κυρίαρχο όνομα αυτής τον Νίκο Ψαρρό. Ένα Νίκο Ψαρρό από τα παλαιά. Τα περισσότερα γκολ στον αγώνα αυτό πέτυχαν για την ομάδα μας οι Ψαρρός 9, Νικολάου 5 και Σκληρός Β. 5.

Η  διακύμανση του σκορ ανά 5λέπτο : 5΄ = 2 – 1, 10΄= 3 – 5, 15΄= 5 – 7, 20΄= 5 – 8, 25΄= 8 – 8, ημίχρονο = 9 – 10, 35΄= 12 -11, 40΄= 14 – 12, 45΄= 17 – 14, 50΄= 20 – 16, 55΄= 23 – 17, τελικό σκορ = 26 – 22.

Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ (Ξανθάκης Ι., Μπουλταδάκης Π.) : Φωτόπουλος Φ., Ζυλί Τ.Π. 1, Αναγνώστης Αρ., Κοντογιώργος Δ. 2, Βασιλείου Θ. 1, Νεοχωρίτης Κ., Δρέλλας Σ. Αν., Κωνσταντινίδης Σ., Σάρδης Γ. 1, Παπαγιαννόπουλος Σ. 1, Νικολάου Μ. 5, Σκληρός Β. 5, Βασάλος Ν. 1, Ψαρρός Ν. 9, Πολίτης Αντ.

Α.Ο. ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ : Θεοδώρου Μ. Μ., Τηνιακός Γ., Ρουμελιώτης Σ. 1, Στεφανίτσης Ι. 8, Μουρελάτος Π. 7, Κετιμές Αθ. 3, Ζέρβας Κ., Κάτρης 1, Δουνάκης Αλ. 1, Κωνσταντέλος  Ν.,  Τερλεμές Ν. 1, Ξηρός 1.

* Με 13άρι (13 γκολ) ο αθλητής μας Κοντογιώργος «έστειλε» (ανέβασε) τον Πήγασο στην δεύτερη θέση με νέα νίκη σε εξ αναβολής αγώνα της 3/2/2022 επί του αξιόμαχου Α.Σ. ΔΙΑΣ  Μοσχάτου – Ταύρου με σκορ 24 – 39 υπέρ της Ομάδας μας, που αγωνίσθηκε τυπικά εκτός έδρας. Άξιοι συμπαραστάτες οι Νικολάου και Ψαρρός, χωρίς πάντως να υπάρχει υστερήσας από τους αθλητές μας.

Η διακύμανση του σκορ του αγώνα (με δεύτερη την ομάδα μας) : 0 – 2 (5΄), 3 – 6 (10΄), 5 – 10 (15΄), 6 – 12 (20΄), 7 – 15 (25΄), 10 – 17 (ημίχρονο), 12 – 19 (35΄), 17 – 22 (40΄), 19 – 26 (45΄), 21 – 31 (50΄), 23 – 37 (55΄), 24 – 39 (τελικό)

Α.Σ. ΔΙΑΣ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΤΑΥΡΟΥ : Κουρής, Σκλιβάρας 2, Χήνος 3, Χαραλαμπίδης Σ. 5, Χαραλαμπίδης Χ., Μαυρομμάτης, Πολύζος, Κολοκυθάς, Αποστολόπουλος 3, Δέλιας, Βιδάκης 11, Πριμηκύριος, Φυγόπουλος, Πούλιος.

Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ :  Φωτόπουλος, Ζυλί 2, Βασιλείου Ε., Βασιλείου Θ. 3, Πόρτογλης 1, Κοντογιώργος 13, Νεοχωρίτης, Κωνσταντινίδης 1, Σάρδης 1, Παπαγιαννόπουλος 2, Νικολάου 7, Σκληρός 2, Ψαρρός 6, Βασσάλος 1.

*  Την τρίτη διαδοχική νίκη του στην Β΄ Εθνική Κατηγορία Χειροσφαίρισης πέτυχε ο Πήγασος Κυψέλης στις 6/2/2022, που επικράτησε εκτός έδρας, στην «καυτή» έδρα των Χανίων, επί του ισχυρού Γ.Σ.Σ. ΙΔΟΜΕΝΕΥΣ  Γαλατά με το ευρύ σκορ 20 -31. Ο αγώνας ήταν για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Η Ομάδα της Κυψέλης ήταν καλύτερη. Ξεκίνησε ν’ αποκτά ασφαλή διαφορά τερμάτων υπέρ της και να την διευρύνει μετά το 15ολεπτο. Στο ημίχρονο προηγείτο ήδη με 10 – 21. Στην επανάληψη (β΄ ημίχρονο) οι φιλοξενούμενοι (Πήγασος) συνέχισαν  στον ίδιο ρυθμό. Έτσι, δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τα ηνία του αγώνα και τελικά κυριάρχησαν με την άνετη νίκη 20 – 31, έχοντας την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν και αρκετές αλλαγές συμμετοχής των αθλητών της. Ο αγώνας πάντως σημοτοδοτήθηκε και από αποβολή του προπονητή της γηπεδούχου Ομάδας, ο οποίος, σύμφωνα με όσα γράφτηκαν στο Φύλλο Αγώνα, προέβη σε κακές αντιαθλητικές ενέργειες κατά των διαιτητών του αγώνα, οι οποίες αναφέρονται στο Φ.Α.

Η διακύμανση του σκορ του αγώνα :  2 – 2 (5΄), 5 – 6 (10΄), 7 – 10 (15΄), 8 – 14 (20΄), 9 – 17 (25΄), 10 – 21 (ημίχρονο), 13 – 22 (35΄), 15 – 24 (40΄), 16 – 25 (45΄), 19 – 28 (50΄), 19 – 30 (55΄), 20 – 31 (τελικό)

Γ.Σ.Σ. ΙΔΟΜΕΝΕΥΣ ΓΑΛΑΤΑ : Μιχαλάκης, Παπαδάκης, Φαλτσέτας 11, Παπαϊωάννου, Σπυρλιδάκης, Ξεκουκουλωτάκης 1, Καμαριανάκης, Θωμαδάκης, Πατσουράκης 1, Κοκτσίδης 1, Καμηλάκης, Καμινάκης 3, Χουτόπουλος 1, Κωστόπουλος 2, Βερυβάκης.

Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ : Φωτόπουλος, Ζυλί 2, Πόρτογλης 1, Αναγνώστης, Βασιλείου Ε., Κοντογιώργος 3, Βασιλείου Θ. 4, Νεοχωρίτης, Κωνσταντινίδης, Σάρδης, Παπαγιαννόπουλος, Νικολάου 6, Σκληρός 5, Βασσάλος 4, Ψαρρός 6.

* Στις 19/2/2022 στο Χαλκιοπούλειο Λαμίας, στην «καυτή» έδρα του Α.Π.Σ. Αμφικτύονες Λαμίας,  ο Α.Ο.  Πήγασος Κυψέλης  ολοκλήρωσε  μ’ επιτυχία  τους εκτός έδρας αγώνες του της Α΄φάσης του Πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Κατηγορίας, με μία ακόμα σημαντική και άνετη νίκη με σκορ 25 – 20, επί του ισχυρού γηπεδούχου ΑΠΣ Αμφικτύονες Λαμίας. Χαρακτηριστικό στον αγώνα αυτό για την Ομάδα μας είναι και η επανεμφάνιση του αθλητή μας Αντώνη Πολίτη, ο οποίος διακρίθηκε επίσης επιτυγχάνοντας και 8 τέρματα, χωρίς να υστερήσει πάντως κανένας αθλητής μας. Ο Πήγασος Κυψέλης ενωμένος και δυνατός γράφει την νεώτερη ιστορία του στο Χάντ – μπωλ με χαμόγελο και αισιοδοξία, παρά μάλιστα τα διάφορα προβλήματα κυρίως από τους τραυματισμούς, την πανδημία και τις αναβολές αγώνων.

* Παραθέτουμε φωτογραφίες και στατιστικά στοιχεία από τους παραπάνω αγώνες.