Πρωταγωνίστησαν και θριάμβευσαν οι ποδηλάτες του Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης Νικήτας Φράγκος και Βασίλης Μπουρίκας στο ποδηλατικό αγώνα 126 χιλιομέτρων Αντοχής «Ομφάλιος 2016» που έγινε με αφετηρία και τερματισμό τους Δελφούς τη Κυριακή 5/6/2016. Διακρίθηκαν ιδιαίτερα στον ίδιο αγώνα και οι αθλητές μας Μανώλης Αναστασόπουλος και Θεοφάνης Κυδώνης.

Για μια ακόμα φορά εντυπωσίασαν οι ποδηλάτες του σωματείου μας Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης. Αυτή τη φορά συμμετείχαν, πρωταγωνίστησαν και θριάμβευσαν οι ποδηλάτες μας Νικήτας Φράγκος και Βασίλης Μπουρίκας στο ποδηλατικό αγώνα 126 χιλιομέτρων Αντοχής «Ομφάλιος 2016» που έγινε με αφετηρία και τερματισμό τους Δελφούς τη Κυριακή 5/6/2016, με διοργανωτή τον Α.Ο. Θησέας. Διακρίθηκαν ιδιαίτερα στον ίδιο αγώνα και οι αθλητές μας Μανώλης Αναστασόπουλος και Θεοφάνης Κυδώνης, ενώ ξεχώρισε και ο αθλητής μας Διονύσης Ξένος, ο οποίος επίσης συμμετείχε και τερμάτισε τον αγώνα με ικανοποιητικό χρόνο. Η διαδρομή του αγώνα ήταν Δελφοί (προεκκίνηση) – Οδός Άμφισσας – Λιβαδειάς – αριστερά προς Οδό Αραχώβης – Πολυδρόσου (Αράχωβα) – Χιλιόμετρο 0 – Περιφερειακή οδός Επταλόφου – οδός Αραχώβης – Πολυδρόσου συνέχεια – Δεξιά Παλαιά Εθνική Οδός Αθηνών – Λαμίας – Περιφερειακή Οδός Κάτω Τιθορέας – Δεξιά προς οδό Μαυρονερίου – Διστόμου – δεξιά οδός Άμφισσας – Λιβαδειάς – Δελφοί (Μουσείο) τερματισμός και συμμετείχαν σ’ αυτό 67 αθλητές σωματείων από πολλές περιοχές της Ελλάδας. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρώτος αθλητής ήταν αλλοδαπός της κατηγορίας Ανδρών (19 – 29). Οι αθλητές της ομάδας μας Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης με τις εντυπωσιακές εμφανίσεις τους κατέκτησαν τη 2η θέση στη κατηγορία του ο Νικήτας Φράγκος (40 – 49 Μάστερ Β) και τη 3η στη γενική βαθμολογία – κατάταξη με χρόνο 3 ώρες 58΄ 26΄΄ και τη 1η θέση στη κατηγορία του ο Βασίλης Μπουρίκας (30 – 39 Μάστερ Α) και τη 5η στη γενική βαθμολογία – κατάταξη με χρόνο 4 ώρες 00΄ 35΄΄. Ο Μανώλης Αναστασόπουλος κατάλαβε την 11η θέση στη κατηγορία του (40 – 49 Μάστερ Β) και την 25η θέση στη γενική βαθμολογία – κατάταξη με χρόνο 4 ώρες 24΄ 21΄΄. Ο Θεοφάνης Κυδώνης κατέλαβε την 10η θέση στη κατηγορία του (30 – 39 Μάστερ Α) και την 28η θέση στη γενική βαθμολογία – κατάταξη με χρόνο 4 ώρες 26΄ 53΄΄. Ο Διονύσης Ξένος παρά την αξιόλογη προσπάθεια που κατέβαλε δε κατάφερε να τερματίσει εντός του ορίου χρόνου. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 46ος αθλητής της γενικής βαθμολογίας – κατάταξης έφερε χρόνο 5 ώρες 02΄ 04΄΄.

13346976_1747053088911719_8517254071612625974_n 13346238_747411408733793_5029748197600268904_o