26 Απριλίου 2024 αρχείο

Πήραν φόρα και συνεχίζουν να διαπρέπουν οι αθλητές Ποδηλασίας του Σωματείου μας Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης, Με την κατάκτηση νέων Μεταλλίων και θέσεων στο Βάθρο των Νικητών των Αγώνων Ποδηλασίας, στους οποίους συμμετέχουν. Με πρωταγωνιστές στο τελευταίο Δίμηνο τους Αθλητές μας Γιάννη Ματθαιάσο (1ος με Χρυσό Μετάλλιο στον Αγώνα Ορεινής Ποδηλασίας της 24/3/2024 στον Γέρακα), Γιώργο Οικονόμου (2ο στους Αγώνες Ανάβασης Υμηττού και Ατομικό της Λιβαδειάς με δύο ακόμα Ασημένια Μετάλλια), Γιώργο Καββαδία και Λευτέρη Τσαλαμίδα, και με συνέχιση της Ανοδικής πορείας της Ομάδας μας Ποδηλασίας. Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση και των αθλητών μας Δ. Γκάτση και Μανώλη Κούλη για τον αγώνα της 24/3/2024 Πάτρα – Καλάβρυτα για την Εθνική Επέτειο.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ο επίλεκτος Αθλητής μας Γιάννης Ματθαιάσος πλέον της πρώτης θέσης που επάξια κατέκτησε στην Κατηγορία του (Μάστερ), έκανε και τον τρίτο καλύτερο χρόνο στην ίδια διοργάνωση ανάμεσα σε όλους τους συμμετέχοντες αθλητές όλων των Κατηγοριών. Μεταξύ των οποίων ήταν και πολλοί επίλεκτοι αθλητές της Κατηγορίας ΕΛΙΤ  Ανδρών. Ο επίσης επίλεκτος Αθλητής μας Γιώργος Καββαδίας πραγματοποίησε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε στην ίδια διοργάνωση της 24/3/2024, στον Γέρακα, στη τέταρτη θέση της ίδιας Κατηγορίας με εξαιρετικό χρόνο. Πολλά μπράβο αξίζουν και στον Αθλητή μας Σπύρο Λιναρδάκη, ο οποίος συμμετείχε για πρώτη φορά στον Αγώνα αυτό στο άθλημα της Ορεινής Ποδηλασίας και διεκρίθη.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους έμπειρους Αθλητές μας, οι οποίοι, με την αγωνιστικότητά τους και τις διακρίσεις τους, δίνουν το παράδειγμα και το κίνητρο στους νεώτερους Αθλητές μας, να βάλουν αθλητικούς στόχους και να τους πραγματοποιήσουν με υπομονή και συνέπεια στις προπονήσεις. Και να συνεχίσουν την μακρόχρονη παράδοση του Σωματείου μας στην Ποδηλασία για να καμαρώνουμε όλοι μαζί παλαιοί και νέοι.

*  Παραθέτουμε φωτογραφίες από τις βραβεύσεις των Αθλητών μας:

* Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Αθλητές Ποδηλασίας του Σωματείου μας Δημήτρης Γκάτσης και Μανώλης Κούλης στον δύσκολο αγώνα Αντοχής σε ανηφορική διαδρομή απόστασης 80 χιλιομέτρων (Πάτρα – Καλάβρυτα), που διοργάνωσε το Αθλητικό Σωματείο Π.Ο. Πατρών στις 24/3/2024 για την Εθνική Επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης  του 1821. Ο Αγώνας έγινε με Πανελλήνια συμμετοχή και πολύ μεγάλη συμμετοχή Σωματείων και Αθλητών απ’ όλη την Ελλάδα. Ο Δημήτρης Γκάτσης από τον Αστακό Αιτωλοακαρνανίας, συμμετέχοντας στην Κατηγορία Μαστερ Γ, πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση τερματίζοντας τον δύσκολο αγώνα μπροστά από πάρα πολλούς Αθλητές με χρόνο 3 ώρες 16΄12΄΄ 93. Ο Μανώλης Κούλης από την Πάτρα, συμμετέχοντας στην Κατηγορία Μάστερ Β, πραγματοποίησε επίσης πολύ καλή εμφάνιση και τερμάτισε τον αγώνα μπροστά από πολλούς Αθλητές με χρόνο 3 ώρες 54΄41΄΄ 47. Τους αξίζουν συγχαρητήρια.