Νέος διπλός διεθνής θρίαμβος του κορυφαίου διεθνή Έλληνα ποδηλάτη Λουκά Καταπόδη του Σωματείου μας Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ Κυψέλης που με νέες εντυπωσιακές εμφανίσεις του κατέκτησε τη 1η θέση και τα χρυσά μετάλλια και στους δύο αγώνες του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ποδηλασίας Δρόμου Ερασιτεχνών GRAN FONDO WORLD SERIES KOS 2019, στους αγώνες που έγιναν στη Κω στις 19 και 21/4/2019, με συμμετοχή κορυφαίων Ελλήνων και ξένων ποδηλατών από πολλές χώρες. Στην ίδια διοργάνωση συμμετείχε, εντυπωσίασε ιδιαίτερα και διακρίθηκε και ο πρωταθλητής μας Πολυζώης (Ζώης) Ευαγγελόπουλος, ο οποίος κατέκτησε την 5η θέση στον αγώνα της Aτομικής Χρονομέτρησης, πρώτος μεταξύ των Ελλήνων, προσπερνώντας αρκετούς επίλεκτους ξένους ποδηλάτες και την 9η στον αγώνα Αντοχής, στον οποίο επίσης ήταν πρώτος Έλληνας αθλητής και κατανίκησε πολλούς ξένους επίλεκτους αθλητές.

Ο Λουκάς Καταπόδης με μεγαλειώδη εμφάνιση και στους δύο αγώνες διατήρησε και συνέχισε την αδιάκοπη επί πολλά χρόνια κατάκτηση των πρώτων νικών σε όλους τους αγώνες Ποδηλασίας που συμμετέχει στη Πατρίδα μας (διεθνείς, πανελλήνια και τοπικά πρωταθλήματα, διασυλλογικούς). Ένα επίτευγμα που είναι πάρα πολύ δύσκολο να επαναληφθεί. Στη πρεμιέρα με το αγώνισμα της Ατομικής Χρονομέτρησης, που έγινε σε απόσταση 20 χιλιομέτρων, ο Λουκάς θριάμβευσε με μεγάλη άνεση κατακτώντας τη 1η θέση με χρόνο 28΄ 42΄΄ 598 έναντι χρόνου 31΄ 17΄΄ 770  του  δεύτερου  νικητή  της  κατηγορίας   45 – 49  Richard   Moore  και  με   ακόμα μεγαλύτερη  διαφορά χρόνου από τους υπόλοιπους αθλητές. Έτσι κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο και τη φανέλα του Παγκόσμιου κυπελλούχου. Στον δεύτερο αγώνα της Αντοχής, που έγινε σε απόσταση 120 χιλιομέτρων, έγινε μεγάλη μάχη κυρίως ανάμεσα στο πρωταθλητή μας και τον δυνατότερο αντίπαλό του Ιταλό Rocco Castellutcci. Ο αγώνας εξελίχθηκε κατά τη διάρκεια έντονων ανέμων, οι οποίοι πολλές φορές δημιουργούσαν καταστάσεις επικινδυνότητας. Η ευψυχία του Λουκά, η εμπειρία και η σωστή τακτική του συνέβαλαν στο για μία ακόμα φορά επιτυχημένο αποτέλεσμα του θριάμβου του επί όλων των αντιπάλων του μεταξύ των οποίων δυνατότερος ήταν ο παραπάνω αναφερόμενος Ιταλός. Οι δύο αθλητές γνωρίζονταν καλά από προηγούμενες διεθνείς διοργανώσεις. Τις «διαφορές» τους τις επέλυσαν στο τελευταίο ανηφορικό κομμάτι του τερματισμού, όπου ο Λουκάς  άντεξε στη πίεση των επιθέσεων του Ιταλού και με μία τελική απάντηση του Λουκά ο αθλητής μας αποσπάσθηκε μπροστά κερδίζοντας με άνεση και στο δεύτερο αγώνισμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Κω τη 1η θέση και άλλο ένα χρυσό μετάλλιο με χρόνο 3 ώρες 29΄ 23΄΄ 413 και διαφορά 46΄΄ 721 από τον δεύτερο αθλητή της κατηγορίας 45 – 49 τον Ιταλό.

Εντυπωσιακός όμως ήταν και ο πρωταθλητής μας Πολυζώης (Ζώης) Ευαγγελόπουλος, ο οποίος αγωνίσθηκε στη κατηγορία 55 – 59 και μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση κατέκτησε τη 5η θέση στο αγώνισμα της Ατομικής Χρονομέτρησης σαν πρώτος Έλληνας και μπροστά από αθλητές από την Ελλάδα, τη Ρωσία, τη Γαλλία και τη Μεγάλη Βρετανία. Με μια επίσης εντυπωσιακή του εμφάνιση ο ίδιος αθλητής μας κατέκτησε την 9η θέση στον αγώνα Αντοχής, στον οποίο επίσης αναδείχθηκε πρώτος Έλληνας αθλητής και άφησε πίσω του πολλούς επίλεκτους ποδηλάτες από τη Μεγάλη Βρετανία, τις ΗΠΑ, την Κύπρο, τη Τουρκία, την Ιταλία, τη Ρωσία και την Ελλάδα.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους αθλητές μας για τις εντυπωσιακές εμφανίσεις τους και τις διακρίσεις τους και στον διεθνή αυτόν αγώνα.