Δεκ 21 2017

Με εντυπωσιακές εμφανίσεις η πρωταθλήτριά μας Αθηνά Λιβανοπούλου του ΑΣΑΜΕΑ ΠΗΓΑΣΟΣ Κυψέλης συγκέντρωσε 4,5 βαθμούς και αναδείχθηκε και πάλι πρωταθλήτρια Ελλάδος στη κατηγορία Γυναικών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Σκακιού Τυφλών και Μερικώς Βλεπόντων 2017 που έγινε στη περιοχή Λευκώνα Σερρών από τις 13 μέχρι τις 17 Δεκεμβρίου 2017.

Με εντυπωσιακές εμφανίσεις η πρωταθλήτριά μας Αθηνά Λιβανοπούλου του ΑΣΑΜΕΑ ΠΗΓΑΣΟΣ Κυψέλης συγκέντρωσε 4,5 βαθμούς και αναδείχθηκε και πάλι πρωταθλήτρια Ελλάδος στη κατηγορία Γυναικών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Σκακιού Τυφλών και Μερικώς Βλεπόντων 2017 που έγινε στη περιοχή Λευκώνα Σερρών από τις 13 μέχρι τις 17 Δεκεμβρίου 2017, κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο. Η διεθνής σκακίστριά μας Αθηνά Λιβανοπούλου δίκαια έχει χαρακτηρισθεί από αρκετούς «βασίλισσα του Ελληνικού Σκακιού Τυφλών». Η Αθηνά αγωνίσθηκε με πολλούς ισχυρούς σκακιστές άνδρες στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που γίνεται με το ελβετικό σύστημα και κατέκτησε 4 νίκες και 1 ισοπαλία στους επτά αγώνες συγκεντρώνοντας 4,5 βαθμούς. Δεν είναι άστοχο να λεχθεί ότι ο μεγαλύτερος αντίπαλος της Αθηνάς είναι το χρονόμετρο, καθώς η Αθηνά δεν έχει άμεση αντίληψη του εμφανιζόμενου χρόνου στα σκακιστικά χρονόμετρα και πλέον έχει καταργηθεί ο προστιθέμενος χρόνος σε κάθε κίνηση, χωρίς δε αυτά τα προβλήματα η Αθηνά πιστεύεται ότι θα συγκέντρωνε ακόμα περισσότερους βαθμούς. Ωστόσο ξεχώρισε αισθητά από τις άλλες γυναίκες και κέρδισε έτσι με μεγάλη άνεση τη 1η θέση στη κατηγορία Γυναικών. Πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι η Αθηνά αντιμετώπιζε εντονότατο πρόβλημα (στομαχικό) και ήταν αβέβαιη έτσι η συμμετοχή της στο πρωτάθλημα, η μεγάλη της όμως επιθυμία να συμμετάσχει σ’ αυτό, μετά από δύο (2) χρόνια απουσίας από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Σκακιού Τυφλών, επιβραβεύθηκε με την εκ νέου κατάκτηση της 1ης θέσης του πρωταθλήματος στη κατηγορία Γυναικών όπως και τα προηγούμενα χρόνια που συμμετείχε σ’ αυτό. Εντυπωσιακές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι σκακιστές μας Δημήτρης Ντόβας και Αλέξης Μανάγιας, οι οποίοι, αντιμετωπίζοντας μεγάλο συναγωνισμό, διακρίθηκαν, συγκέντρωσαν από 4,5 και 4 βαθμούς αντίστοιχα στους επτά αγώνες και κατετάγησαν μεταξύ των κορυφαίων αθλητών του πρωταθλήματος  χάνοντας όμως στις λεπτομέρειες το  μετάλλιο.  Αξίζουν συγχαρητήρια στους παραπάνω αθλητές μας και την αθλήτριά μας, επειδή εκπροσώπησαν για μια ακόμα φορά επάξια την ομάδα μας ΑΣΑΜΕΑ  ΠΗΓΑΣΟΣ Κυψέλης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+