«

»

Νοέ 12 2017

Εκτύπωσέ το Άρθρο

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΝΤΟΥΝΗΣ ΤΟΥ ΠΗΓΑΣΟΥ ΚΥΨΕΛΗΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΠΑΘΙΩΝ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ, ΣΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΣΠΑΘΗΣ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΣΤΙΣ 8/11/2017. ΤΕΤΑΡΤΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (11/11/2017) ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΟΥΝΗ, ΠΥΛΑΡΙΝΟ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ.

Τεράστια διεθνής επιτυχία για τα Ελληνικά Σπαθιά είναι η κατάκτηση για πρώτη φορά Ελληνικού μεταλλίου από τον Βασίλη Ντούνη σε ατομικό αγώνισμα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ξιφασκίας με αμαξίδιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αυτού του αθλήματος που έγινε στη Ρώμη στις 8/11/2017.

Ο Βασίλης Ντούνης του σωματείου μας ΑΣΑΜΕΑ Πήγασος Κυψέλης αγωνιζόμενος με την Εθνική μας Ομάδα κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα Σπάθης Α’ Κατηγορίας, ενώ ο εξαίρετος με μεγάλη ιστορία στο άθλημα Γεράσιμος Πυλαρινός-Μαρκαντωνάτος ήλθε 8ος στο ίδιο αγώνισμα της ίδιας κατηγορίας!

Η τεράστια αυτή διεθνής επιτυχία του Κορωπιώτη κορυφαίου αθλητή μας Βασίλη Ντούνη έρχεται σε συνέχεια των δύο τέταρτων νικών (σε ατομικό και ομαδικό) που κατέκτησε ο Βασίλης στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Βραζιλίας το 2016, στο αγαπημένο του άθλημα της Ξιφασκίας με Αμαξίδιο. Αυτή τη φορά συνετέλεσε να αναρτηθεί η Ελληνική Σημαία μας κατά τη βράβευση των νικητών του αθλήματος. Η επιτυχία αυτή του Βασίλη που ήρθε μετά από δυνατούς αγώνες με ισχυρούς αντιπάλους αποδεικνύει και επιβραβεύει τις μεγάλες θυσίες του και την άρτια προετοιμασία του, αλλά και τις ικανότητές του.

Ο Βασίλης Ντούνης σημείωσε στο δρόμο για το βάθρο τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες στη φάση των ομίλων. Στη φάση των «32» νίκησε 15-10 τον Ιάπωνα Ναόκι Γιάσου και στη φάση των «16» νίκησε 15-9 το Γερμανό Μόρις Σμιντ. Στα προημιτελικά βγήκε νικητής από τον ελληνικό εμφύλιο με το Γεράσιμο Πυλαρινό με 15-10, αλλά στα ημιτελικά ηττήθηκε 15-11 από τον Ούγγρο Ρίτσαρντ Όσβατ, που βρίσκεται σταθερά στα μετάλλια σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις και έχει κατακτήσει 3 μετάλλια σε Παραολυμπιακούς Αγώνες .

Η Έφη Βλάμη ήταν 10η στο Ξίφος Ασκήσεως Α` κατηγορίας και η Κέλλυ Λουφάκη κατετάγη 11η στη Σπάθη Κατηγορίας Β.

Το χάλκινο μετάλλιο αποτελεί τη μεγαλύτερη επιτυχία σε ατομικό επίπεδο για τα Ελληνικά Σπαθιά, μετά από το ασημένιο μετάλλιο του Πάνου Τριανταφύλλου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Μεγάλη επιτυχία αποτελεί επίσης η κατάκτηση της 4ης θέσης από την Εθνική μας Ομάδα στο Ομαδικό του ίδιου αγωνίσματος αυτού του Πρωταθλήματος. Η Εθνική μας Ομάδα αγωνίστηκε με τους Βασίλη Ντούνη, Γεράσιμο Πυλαρινό- Μαρκαντωνάτο και  Πάνο Τριανταφύλλου. Αξίζει να σημειωθεί ότι για να φτάσει η Εθνική μας στη μεγάλη αυτή επιτυχία επέτυχε ιστορικό θρίαμβο επί της ισχυρής Εθνικής Ομάδας του Καναδά, την οποία συνέτριψε με σκορ 45-22 και έχασε από την Εθνική Ομάδα της Ιταλίας με 45-38, η οποία αναδείχτηκε τελικά Παγκόσμια Πρωταθλήτρια.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Ομοσπονδιακό Προπονητή κο Δημήτρη Κάζαγλη για την εκπληκτική δουλειά που προσφέρει καθώς και σε όλους τους αθλητές και αθλήτριες της Εθνικής Ομάδας, που έχουν χαρίσει μεγάλες συγκινήσεις στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια!

Συγχαίρουμε τον Βασίλη και του ευχόμαστε ολόψυχα ανάλογες συνέχειες!!!

Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+