Νέα σημαντική νίκη του Α.Ο. Πήγασου Κυψέλης επί της ισχυρής Αναγέννησης Βύρωνα με σκορ 25-24 για το Πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Χειροσφαίρισης

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Α.Ο. Πήγασος Κυψέλης επί της μέχρι τον αγώνα αυτό πρωτοπόρου ομάδας του Πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Κατηγορίας, Αναγέννησης Βύρωνα, με σκορ 25-24, στο Μετς (13/3/2011). Οι αθλητές του Πήγασου αγωνίστηκαν με πάθος και σωστή τακτική, ήταν καλύτεροι ως ομάδα και η νίκη τους ήταν δίκαιη, παρά τη δυσκολία από τις πολλές δίλεπτες αποβολές. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι διαιτητές χρέωναν εύκολα με δίλεπτες αποβολές τον Πήγασο και δύσκολα τους αθλητές της Αναγέννησης, με αποτέλεσμα τα εύλογα παράπονα της Ομάδας μας. Οι δύο Ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 18΄ (2-2, 4-4, 5-5, 8-8), ενώ στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα ο Πήγασος (11-8 στο 21΄ και 15-12 στο ημίχρονο). Στο δεύτερο ημίχρονο η μάχη κορυφώθηκε, αφού η Αναγέννηση κατάφερε να ισοφαρίσει 17-17 στο 40΄ και να προηγηθεί με 2 γκολ στο 45΄ (18-20) και στο 52΄ (21-23). Ο Πήγασος, όμως, ανέβασε την απόδοσή του και κυριάρχησε μέχρι το τέλος, ισοφαρίζοντας και κερδίζοντας τον αγώνα με σκορ 25-24.